با این نکات عمر باتری لپ تاپتو زیاد کن 

در این مقاله میخوام بگم که چطوری از باتری لپ تاپت مراقبت کنی و نکاتی رو میگم که باعث افزایش عمر باتری لپ تاپ میشه.

این نکات رو حتما حتما یادت باشه.

اما قبلش انواع باتری لپ تاپ رو معرفی میکنیم.


 انواع باتری‌های لپ‌تاپ

در حال حاضر سه نوع باتری برای لپ‌تاپ‌ها وجود دارد: نیکل کادمیم، نیکل هیدرید فلزی و لیتیوم یون.


1- نیکل کادمیم (Ni-Cd)

باتری‌های نیکل کادمیم سال‌ها فناوری استاندارد باتری‌ها بودند اما حال از رده خارج شده‌اند و لپ‌تاپ‌های جدید دیگر از آنها استفاده نمی‌کنند. این باتری‌ها سنگین بوده و مستعد ابتلا به «اثر حافظه» هستند. هنگامی که یک باتری NiCd را که کاملا تخلیه نشده است،‌ شارژ می‌کنیم، میزان شارژ قبلی را «حفظ» کرده و دفعه بعد که از آن استفاده می‌کنید تا آنجا عمل می‌کند. اثر حافظه به خاطر کریستاله شدن مواد باتری اتفاق می‌افتد و می‌تواند به طور دائم عمر باتری را کاهش دهد، حتی می‌تواند آن را بلااستفاده کند. جهت پیشگیری از چنین اتفاقی، باید هر چند هفته یکبار باتری کاملا تخلیه شده و سپس به طور کامل شارژ شود. از آنجا که این باتری حاوی کادمیم، یک ماده سمی است، باید همیشه به درستی بازیافت شود.

باتری‌های NiCd و تا حدودی باتری‌های NiMH از این اثر حافظه در عذاب هستند. اثر حافظه به معنای آن است که اگر باتری به طور مکرر قبل از شارژ مجدد، کاملا تخلیه نشود، باتری فراموش می‌کند که قادر است بیشتر تخلیه شود. بهترین راه جهت پیشگیری از این اتفاق، شارژ کامل و تخلیه کامل این نوع باتری به صورت منظم است.

 

2- نیکل هیدرید فلزی (Ni-MH)
باتری‌های نیکل هیدرید فلزی جایگزین بدون کادمیم باتری‌های NiCd هستند. این باتری‌های نسبت به باتری‌های NiCd کمتر تحت‌تاثیر اثر حافظه قرار می‌گیرند و از این رو مراقبت کمتری نیاز دارد. اما این باتری‌ها در دماهای خیلی بالا یا خیلی پایین اتاق دچار مشکل می‌شوند. با اینکه این باتری‌ها از مواد خطرناک کمتری برخوردارند (یعنی حاوی فلزات سنگین نیستند) بازیافت کامل آنها هنوز امکان‌پذیر نیست. تفاوت عمده دیگر باتری‌های NiCd و NiMH این است که باتری‌های NiMH از تراکم انرژی بالاتری نسبت به باتری‌های NiCd برخوردارند. به عبارتی دیگر، ظرفیت یک NiMH تقریبا دو برابر ظرفیت باتری همتای NiCd خود است. این به معنای افزایش بازدهی باتری بدون افزایش وزن یا حجم باتری است.


3- لیتیوم یون (Li-ion)

لیتیوم یون (Li-ion) استاندارد جدید باتری قابل حمل است. باتری‌های Li-ion انرژی یکسانی نسبت به باتری‌های NiMH تولید می‌کنند اما با ۲۰-۳۵٪ وزن کمتر. این باتری‌ها برخلاف باتری‌های NiCd و NiMH همتا، چندان تحت تاثیر اثر حافظه قرار نمی‌گیرند. مواد تشکیل دهنده آنها تا حدود صفر درصد خطرناک است. به دلیل اینکه لیتیوم به راحتی آتش می‌گیرد، نیازمند مراقبت ویژه است. متاسفانه تا به حال، برنامه‌های بازیافتی اندکی برای باتری‌های Li-ion در نظر گرفته شده است.4- باتری‌های هوشمند


باتری‌های هوشمند در واقع نوع متفاوتی از باتری‌ها نیستند، اما در اینجا لازم است به آنها اشاره‌ای کنیم. باتری‌های هوشمند دارای بردهای الکترونیکی حاوی چیپ هستند که امکان برقراری ارتباط با لپ‌تاپ و پایش عملکرد باتری، ولتاژ خروجی و دما را دارند. باتری‌های هوشمند به طور کلی به خاطر کارایی بیشترشان ۱۵٪ بازدهی بیشتری دارند و نیز به رایانه قابلیت «میزان باتری» بسیار دقیق‌تری را جهت تعیین مدت زمان باقیمانده کارکرد باتری تا شارژ بعدی می‌دهد.


ظرفیت باتری 

ظرفیت باتری‌ها بر اساس توان خروجی نسبت به وزن باتری، نرخ خودتخلیه باتری، چرخه‌های عمر باتری اندازه‌گیری می‌شود. توان باتری اغلب به صورت وات بر ساعت بر کیلوگرم یا Wh/Kg اندازه‌گیری می‌شود. نرخ خودتخلیه اشاره به کاهش توان باتری در زمان عدم استفاده دارد. چرخه عمر اشاره به تعداد دفعاتی دارد که می‌توان یک باتری را از شارژ کامل به تخلیه کامل رساند پیش از آنکه باتری دیگر قادر به ذخیره انرژی نباشد. 


مراقبت از باتری لپ‌تاپ 

هر کسی که صاحب یک لپ‌تاپ باشد می‌داند که باتری اساساً قلب دستگاه است. بدون یک باتری سالم، لپ‌تاپ در جایی که به برق متصل نیست قادر به کارکردن نیست که این مسئله خلاف هدف و ماهیت داشتن یک لپ‌تاپ است. اقداماتی وجود دارد که می‌توان برای مراقبت صحیح از باتری لپ‌تاپ و حداکثر کردن عمر آن به کار برد.

·        اگر لپ‌تاپ به پریز برق متصل است، پس از اینکه باتری کامل شارژ شد از لپ‌تاپ جدا شود. ماندن باتری روی لپ‌تاپ متصل به برق برای مدت طولانی، می‌تواند باعث داغ شدن باتری و در نتیجه کاهش عمر آن شود.

·        از شارژ لپ‌تاپ خود مگر در مواقع لزوم خودداری شود. از آنجا که هر نوع باتری، تنها قادر به شارژ شدن به دفعات محدودی است، می‌توان عمر باتری لپ‌تاپ را با اجتناب از شارژ کردن غیرضروری افزایش داد.

·        یکی از طرح‌های مصرف باتری موجود در لپ‌تاپ‌های مبتنی بر ویندوز را می‌توان فعال کرد. به سادگی با کلیک بر روی آیکون میزان باتری، منوی «انتخاب یک طرح مصرف باتری» باز می‌شود. انتخاب طرح مصرف باتری «متعادل» لپ‌تاپ شما را در زمان استفاده فعال از آن، در بالاترین حد عملکرد خود نگه می‌دارد و در زمان عدم فعالیت لپ‌تاپ، روشنایی و سرعت آن را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر، گزینه «ذخیره باتری» روشنایی و سرعت لپ‌تاپ را حتی در زمان استفاده از آن کاهش می‌دهد.

·        لپ‌تاپ خود را هنگامی که روشن و در حال کار است روی سطحی سخت مانند میز کار یا میز تحریر قرار دهید. گذاشتن لپ‌تاپ روی سطح فرش یا بالش، به دلیل عدم گردش هوای مناسب دستگاه، باعث داغ شدن لپ‌تاپ و نیز باتری آن خواهد شد.

·        لپ‌تاپ خود را در زمان عدم فعالیت طولانی روی حالت خواب قرار دهید. اگر مایل به خاموش کردن لپ‌تاپ خود نیستید، حتما با کلیک بر روی «Turn Off Computer» و سپس انتخاب گزینه «Hibernate» مصرف باتری را به حداقل برسانید.

·        باتری لپ‌تاپ خود را در محیطی سرد نگهداری کنید. نگهداری باتری یا هر قطعه دیگری از رایانه در محیط بسیار گرم می‌تواند باعث داغ شدن آن شود. بنابراین هر زمان که از باتری استفاده نمی‌شود، آن را در یک کشو، قفسه و یا کمد سرد قرار دهید.


نکات بسیار مهمی که عمر باتری لپ تاپتو زیاد میکنه.

1. لطفا در ابتدا شارژ باتری را تا %5 خالی نمائید و بعد آن را کاملا شارژ نمائید ، برای بار اول حدود 8 ساعت شارژ شود(در تنظیمات پیش فرض سیستم عامل ها، باتری حداکثر تا همین حدود تخلیه می شود)

2. شارژ باتری نباید هیچ زمانی کمتر از 3% خالی شود، خالی کردن شارژ باتری تا 0% کار اشتباهی است و اگر این کار انجام گردد باتری به سادگی خراب و یا عمر آن کم می شود.

3. اگر باتری برای مدت طولانی در حال شارژ شدن می باشد، لطفا شارژ باتری را هفته ای یکبار خالی و مجددا شارژ نمایید.

۴. اگر می خواهید باتری را برای مدتی کنار بگذارید قبل از آن باتری را بیشتر از 50% شارژ نمایید، زیرا نگهداری باتری با شارژکمتر از %50 میتواند باعث خرابی باتری شود.

5. بهترین شرایط برای استفاده از باتری، خالی کردن شارژ آن تا 5% ( تخلیه کامل) و مجدد شارژ نمودن آن حداقل هفته ای یکبار می باشد.

۶. باتری باید از گرما و تابش مستقیم آفتاب و دسترس کودکان دور باشد.

 ۷. هنگامی که باتری جدید تهیه می کنید و باتری شارژ نمی شود، ممکن است مشکل شما از آداپتور یا لپ تاپ باشد(مخصوصا در لپ تاپ های دل) در این مورد ابتدا با آداپتور دیگر تست نموده در صورت حل نشدن مشکل به متخصص مربوطه مراجعه فرمائید.

8. زمان کلی ماندگاری شارژ باتری ارتباط مستقیم به نوع سخت افزار نوت بوک و طراحی آن دارد(خصوصأ ابعاد دستگاه و نوع پردازنده آن).


پس یادت باشه:

·        هرگز باتری در حال استفاده یا شارژ شدن را از دستگاه خارج ننمائید.

·        وقتی شارژ باتری در حال اتمام هست هرگز کمتر از 3% خالی نشود.


     اگر این مقاله برات مفید بود نظرتو بنویس.