پردازنده ذهن کامپیوتر شماست ، ولی درک تفاوت بین پردازنده ها نیاز به صرف انرژی زیادی دارد . رویه ای که شرکت اینتل برای نام گزاری پردازنده های خود برگزیده است برای اکثر افراد کمی گیج کننده است. سوالی که اغلب اوقات با آن مواجه می شویم این است : تفاوت میان پردازنده های core i3 و core i5 و core i7 چیست ؟ کدام یک برای من مناسب تر است ؟ 

در این مقاله تمرکز ما روی پردازنده (CPU) های سری  core اینتل است زیرا اکثریت سوالات حول این دسته از پردازنده های شرکت اینتل مطرح می شود .  در مقاله ای  جدا به دیگر دسته پردازنده های این شرکت مانند pentium و یا core M خواهیم پرداخت .

تفاوت میان Core i7 ، Core i5 و Core i3 :

یک پردازنده Core i7 از Core i5 قدرتمند تر است و به همین ترتیب  پردازنده ی i5 از پردازنده های i3 بهتر است . البته به همین سادگی نیست و مشکل از جایی شروع میشود که از هر کدام چه سطح انتظاری باید داشته باشیم .

ابتدا ، Core i7 به معنای هفت هسته ای بودن نیست ! این اعداد فقط برای نام گذاری و نشان دادن عملکرد نسبی پردازنده استفاده می شوند .

معمولا پردازنده های سری Core i3 تنها دو هسته ی پردازشی دارند ، در حالی که سری Core i5 و  Core i7 هم پردازنده های دو هسته ای و هم چهار هسته ای را دارا می باشند. پردازنده های چهار هسته ای معمولا بهتر از دو هسته ای ها می باشند .

اینتل پردازنده های خود را هر ساله در قالب یک "خانواده" عرضه می کند که به عنوان نسل (generation) آن ها شناخته می شود . در حال حاضر تا نسل دهم پردازنده های سری Core اینتل عرضه شده است . هر سال در هر خانواده پردازنده ایی از هر سه دسته ی  Core i3 تا Core i7به بازار عرضه میشود . 

شما به راحتی می توانید نسل هر پردازنده را با نگاه به اولین رقم مدل آن پردازنده متوجه شوید . به عنوان مثال پردازنده ی  Core i7-6700 از نسل ششم این سری می باشد 

ارقام بعدی را می توان برای مقایسه ی یک پردازنده با دیگر مدل های آن دسته از همان خانواده استفاده کرد به عنوان مثال پردازنده ی نسل هشتمی Core i3-8145U نسبت به Core i3-8109U برتری دارد.


حروف استفاده شده به چه معناست ؟ U ، Y ، K ،  Q ، H ، K :

همانطور که در دیدید ، هر پردازنده علاوه بر دسته () و مدل  با یکی از این حروف و یا ترکیبی از آن ها مشخص می شود :

  • U: Ultra low power. این دسته از پردازنده های شرکت اینتل فقط مخصوص پردازنده های لپ تاپ می باشد. قدرت این دسته محدود شده و به همین دلیل دوام باتری را بالاتر می برند
  • Y: Low power.معمولا این دسته بیشتر در مدل های قدیمی تر و یا لپ تاپ های تبلتی استفاده می شود. 

برای آشنایی بیشتر با دسته بندی لپ تاپ ها به این مقاله مراجعه کنید.

  • Q: Quad core.این حرف به منزله ی 4 هسته ای بودن آن پردازنده می باشد
  • H: High-Performance Graphics. پردازنده های سری H یکی از بهترین واحد های گرافیکی اینتل را در دل خود جای داده اند.
  • K: Unlocked.به این معنی که پردازنده مورد نظر قابلیت اورکلاک شدن دارد و می توان قدرت این پردازنده را بهبود بخشید

با دقت به این حروف و مدل پردازنده شما به راحتی می توانید پی به اصلی ترین ویژگی های یک پردازنده ببرید و لپ تاپی با پردازنده ای مناسب تر برای کاربری خود انتخاب کنید.Hyper-Threading:

امروزه پردازنده های جدید برای افزایش سرعت و کارایی خود با ویژگی های مختلفی عرضه می شوند که یکی از مهم ترین آنها این قابلیت است .این هسته های پردازنده هستند که قدرت واقعی آن پردازنده را مشخص می کنند . هر چقدر تعداد هسته های یک پردازنده بیشتر باشد توانایی انجام هم زمان کارهای بیشتری را دارد. بعضی از پردازنده ها امروزه از ویژگی خاصی بهره می برند که به نام Hyper Threading شناخته می شود . این ویژگی به این معناست که پردازنده توانایی این را دارد که علاوه بر هسته های اصلی خود ، در صورت لزوم هسته های مجازی درست کند و عملیات های بیشتری را هم زمان پردازش کند .

Hyper-Threading به یک هسته این اجازه را می دهد که همانند دو هسته رفتار کند. بنابراین بدون نیاز به فعال شدن هسته اصلی و فیزیکی دوم ما دو هسته داریم که می تواند کارها را همانند دو هسته انجام دهد پس مصرف انرژی هم کم تر خواهد شد .

اگر پردازنده دو هسته ی فعال داشته باشد و از قابلیت Hyper-Threading هم بهره ببرند ، در این صورت 4 هسته پردازشی در اختیار داریم. البته به این نکته باید توجه داشت که هسته های مجازی قدرت پردازشی کم تری نسبت به هسته های واقعی دارند پس پردازنده ای با 4 هسته فیزیکی قدرتمند تر از پردازنده ای با دو هسته ی فیزیکی و دو هسته ی مجازی است.

پردازنده های Core i3 و Core i7 شرکت اینتل می توانند این قابلیت را داشته باشند ولی برای پردازنده های سری Core i5 این شرکت چنین قابلیتی وجود ندارد. هرچند اخباری مبنی بر ارائه ی این قابلیت برای تمامی دسته های سری Core شرکت اینتل شنیده می شود .


افزایش سرعت (Turbo-boost):

پردازنده های دسته ی Core i3 اینتل از این قابلیت پشتیبانی نمی کنند در حالی که این ویژگی در Core i5 و Core i7 این شرکت دیده می شود.

توربو بوست قابلیتی است که مخصوص پردازنده های شرکت اینتل می باشد و به طور هوشمندانه سرعت پردازنده را در انجام امور سنگین بالاتر می برد. به عنوان مثال اگر شما یک بازی را بخواهید بر روی سیستم خود اجرا کنید و سیستم شما برای اجرای آن نیاز به قدرتی بیشتر داشته باشد این قابلیت فعال می شود.


حافظه ی کش (cache) :

یکی دیگر از تفاوت های اصلی در کنار قابلیت های افزایش سرعت و هسته های مجازی ، حافظه ی کش پردازنده می باشد که به آن حافظه ی پنهان نیز گفته می شود. کش حافظه ی اختصاصی پردازنده شماست و مانند RAM دستگاه شما عمل می کند با این تفاوت که این حافظه مختص به پردازنده بوده و درون آن تعبیه شده است. این حافظه یکی از دلایل کمتر شناخته شده ای است که می تواند سرعت دستگاه شما را تعیین کند. 

درست شبیه به RAM ، حافظه ی کش بیشتر نیز بهتر است. به طور خلاصه اگر پردازنده یک کار تکراری را مداوم و به دفعات انجام دهد آن را داخل حافظه ی کش خود می فرستد تا دسترسی سریع تری به آن داشته باشد


گرافیک های مجتمع : HD ، UHD ، Iris ، Iris pro و plus

از زمانی که گرافیک های مجتمع به پردازنده ها اضافه شد ، این مسئله به یکی از نکات مهم در انتخاب بین پردازنده ها بدل شده است. اما مانند همیشه اینتل این مسئله را نیز کمی پیچیده کرده است .

امروزه عمدتا سه نوع واحد گرافیکی در پردازنده های این شرکت دیده می شود : 

  • Intel HD 
  • Intel Iris
  • Intel Iris Pro یا Plus

راحت ترین راه برای انتخاب بین این سه دسته از روی خود پردازنده است . اگر مدل پردازنده به حرف H ختم شودمی توان فهمید واحد گرافیکی آن نیز سطح بالا می باشد.


انتخاب بین Core i3 ، Core i5 و Core i7:


پردازندهتعداد هستهحافظه کشهسته مجازیافزایش سرعتگرافیکقیمت
Core i323 MBداردنداردضعیفارزان
Core i52-43 MB-6MBنداردداردمتوسطمتوسط
Core i72-44MB-8MBداردداردقویگران


به طور کلی هر دسته برای این افراد مناسب تر است :

Core i3: کاربران عادی ، افرادی که به دنبال دستگاه هایی با قیمت مناسب هستند . این دستگاه ها برای وبگردی ، استفاده از برنامه هایی مانند آفیس شرکت مایکروسافت ، برگزاری تماس یا کنفرانس های ویدیوئی و استفاده از شبکه های اجتماعی  مناسب می باشد. این دسته مناسب اجرای بازی ها و برای افراد حرفه ای نمی باشد.

Core i5: دستگاه هایی که قلب تپنده ی آن ها این دسته از پردازنده ها می باشد بیشتر برای افراد نیمه حرفه ای ساخته شده اند. کسانی که به دنبال توازنی بین عملکرد دستگاه و قیمت مناسب می باشند. این دسته برای اجرای بازی ها می تواند مناسب باشد در صورتی که در کنار آنها از کارت گرافیک مجزا استفاده شده باشد.

Core i7: برای کاربران حرفه ای! اگر در آن واحد با دستگاه خود چندین کار انجام می دهید و برنامه هایی را نصب و اجرا می کنید که نیاز به قدرت بالایی دارند و نمی خواهید در روند اجرای برنامه های خود وقفه و کندی مشاهده کنید راهی جز رفتن به سراغ این دسته از پردازنده ها ندارید.