لپ تاپ چیست ؟ نحوه کار لپتاپ - لپ تاپ ها چگونه کار می کنند؟

میدانیم که  سرعت محبوبیت سرسام آور رایانه های لپ تاپ انفجاریست. آنها کاملاً قابل حمل هستند و نسبت به مدل های رومیزی انرژی کمتری مصرف می کنند و صدای کمتری تولید می کننداما، آنها اغلب کمی کندتر هستند و گرافیک و قدرت پردازش صدا کمتری دارند، اگرچه این تفاوت ها برای اکثر کاربران بسیار ناچیز است.

لپ تاپ ها نیز گران تر از دسکتاپ هستندبا این حال، شکاف قیمت در حال از بین رفتن است - قیمت لپ‌تاپ‌ها سریع‌تر از قیمت‌های دسکتاپ کاهش می‌یابد ، و رایانه‌های شخصی لپ‌تاپ در واقع برای اولین بار در می 2005 از مدل‌های دسکتاپ پیشی گرفتند.

چگونه می توان تمام تجهیزات موجود در یک کیس(برج رومیزی) را در چنین بسته کوچکی جا داد؟ و چگونه لپ‌تاپ‌ها می‌توانند به اندازه کافی کارآمد باشند که فقط با باتری کار کنند؟ در این مقاله، پاسخ این سوالات و سوالات دیگر در مورد لپ تاپ ها را خواهید یافت.

"همچنین  میتوانید برای خرید لپتاپ استوک با قیمت فوق العاده مناسب همراه  10  روز مهلت تست و تعویض به سایت ((  20 استوک  )) بزرگ ترین وارد کننده مستقیم لپتاپ استوک مراجعه کنید" 

به طور کلی، لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی بسیار شبیه به هم هستندآنها دارای سخت افزار، نرم افزار و سیستم عامل اصلی هستند . تفاوت اصلی این است که چگونه اجزای آنها با هم قرار می گیرند.

یک کامپیوتر رومیزی شامل یک مادربرد ، کارت گرافیک ، هارد دیسک و سایر قطعات در یک کیس بزرگ، مانیتور ، صفحه کلید ، و دیگر لوازم جانبی اتصال بی سیم و یا با کابل است.  این کیس چه به صورت عمودی و چه افقی قرار گیرد، فضای زیادی برای کارت های افزودنی، کابل ها و گردش هوا دارد.

با این حال، یک لپ‌تاپ از جمع و جورترین کیسها هم  بسیار کوچک‌تر و سبک‌تر استصفحه نمایش آن و همچنین صفحه کلید آن بخشی از دستگاه استبه جای یک کیس جادار با فضای زیادی برای گردش هوا، یک لپ تاپ از یک طراحی کوچک و مسطح استفاده می کند که در آن همه قطعات به خوبی در کنار هم قرار می گیرند.

به دلیل این تفاوت اساسی در طراحی و به دلیل قابلیت حمل ذاتی لپ تاپ، اجزاء آن باید  ويژگي هاي زير را داشته باشند:

 • در یک فضای جمع و جور قرار گیرند.
 • قدرت بالاتری داشته باشند.
 • گرمای کمتری نسبت به قطعات رومیزی تولید می کند.

اغلب، این تفاوت‌ها باعث گران‌تر شدن قطعات می‌شود که می‌تواند به قیمت بالاتر لپ‌تاپ کمک کنددر بخش‌های بعدی، نحوه برخورد لپ‌تاپ‌ها با این تفاوت‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ü      پردازنده های لپ تاپ

ریزپردازنده یا CPU  با همكاري سیستم عامل برای کنترل کامپیوتر کار می کنداساساً به عنوان مغز رایانه عمل می کند. گرمای زیادی تولید می کند، بنابراین یک لپ تاپ از یک فن و یک هیت سینک( سیستمی از صفحات، کانال ها و پره های رادیاتور) که برای خارج کردن گرما از پردازنده استفاده می شود برای خنک کردن استفاده می کند.

·         با ولتاژ و سرعت کلاک کمتر کار می کند.

 این کار باعث کاهش گرمای خروجی و مصرف انرژی می شود اما سرعت پردازنده را کند می کندبیشتر لپ‌تاپ‌ها هنگام اتصال به برق با ولتاژ و سرعت ساعت بالاتر و هنگام استفاده از باتری در تنظیمات پایین‌تر کار می‌کنند.

 • بدون استفاده از پین روی مادربرد نصب می‌شود.

پین‌ها و سوکت‌ها فضای زیادی را در رایانه‌های رومیزی اشغال می‌کنندبرخی از   پردازنده های مادربرد  مستقیماً   بدون   استفاده از   سوکت روی   مادربرد نصب می شوند . برخی دیگر از  (Flip Chip Ball Grid Array) استفاده می کنند که به جای پین از توپ استفاده می کنداین طراحی ها باعث صرفه جویی در فضا می شود، اما در برخی موارد به این معنی است که نمی توان پردازنده را برای تعویض یا ارتقا از مادربرد جدا کرد.

 • حالت خواب یا کاهش سرعت دارد.

سخت افزار  و سیستم عامل با هم کار می کنند تا در زمانی که کامپیوتر در حال استفاده نیست یا زمانی که پردازنده نیازی به کار سریع ندارد، سرعت CPU را کاهش دهند.  ­

برخی از لپ‌تاپ‌ها از پردازنده‌های رومیزی استفاده می‌کنند که با سرعت کمتری کار می‌کننداگرچه این می‌تواند عملکرد را بهبود بخشد، اما این لپ‌تاپ‌ها معمولاً بسیار داغ‌تر عمل می‌کنند و عمر باتری به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد

ü      هیت سینک و فن لپ تاپ

لپ‌تاپ‌ها معمولاً دارای فن‌های کوچک، سینک‌های حرارتی، پخش‌کننده‌های حرارتی یا لوله‌های حرارتی هستند که به دفع گرما از CPU کمک می‌کنندبرخی از مدل‌ لپ‌تاپ های رده بالاتر، با خنک‌کننده مایعی که در کانال‌های کنار لوله حرارتی نگهداری می‌شوند، گرما را حتی بیشتر کاهش می‌دهندهمچنین اکثر CPU های لپ تاپ در نزدیکی لبه واحد قرار دارنداین به فن اجازه می دهد تا گرما را مستقیماً به بیرون منتقل کند به جای سایر اجزا.

ü      حافظه و حافظه لپ تاپ

حافظه لپ تاپ می تواند بخشی از عملکرد کاهش یافته ناشی از یک پردازنده کندتر را جبران کند

برخی از لپ‌تاپ‌ها  روی CPU یا بسیار نزدیک آن حافظه نهان دارند که به آن اجازه می‌دهد سریع‌تر به داده‌ها دسترسی پیدا کندبرخی نیز دارای گذرگاه‌های بزرگ‌تری هستند که به داده‌ها اجازه می‌دهند سریع‌تر بین پردازنده، مادربرد و حافظه حرکت کنند.

لپ تاپ ها اغلب از ماژول های حافظه کوچکتر برای صرفه جویی در فضا استفاده می کنندانواع حافظه های مورد استفاده در لپ تاپ عبارتند از:

·         ماژول حافظه داخلی دوگانه Outline کوچک (SODIMM)

·         حافظه پویا همزمان با دسترسی تصادفی و مقدار انتقال دیتای دو برابر شده  (DDR SDRAM)

·         حافظه پویا همزمان با دسترسی تصادفی (SDRAM)

·         ماژول های حافظه اختصاصی

برخی از لپ تاپ ها دارای حافظه قابل ارتقا هستند و دارای پنل های قابل جابجایی برای دسترسی آسان به ماژول های حافظه هستند.

­لپ تاپ مانند کامپیوترهای روميزي دارای یک هارد دیسک داخلی است که سیستم عامل ، برنامه ها و فایل های داده را  در خود ذخیره می کندبا این حال، لپ‌تاپ‌ها معمولاً فضای دیسک کمتری نسبت به رایانه‌های رومیزی دارندهارد دیسک لپ تاپ از نظر فیزیکی نیز کوچکتر از یک هارد دیسک دسکتاپ استعلاوه بر این، اکثر هارد دیسک های لپ تاپ کندتر از هارد دیسک های رومیزی می چرخند و باعث کاهش گرما و مصرف انرژی می شود.

کامپیوترهای رومیزی دارای چندین جایگاه برای نصب درایوهای اضافی مانند درایوهای CD و DVD ROM هستندبا این حال، فضای موجود در لپ‌تاپ بسیار کم‌تر استبسیاری از لپ‌تاپ‌ها از طراحی ماژولار استفاده می‌کنند که به انواع درایوها اجازه می‌دهد در یک قسمت قرار بگیرنداین درایوها در سه نام مختلف وجود دارند:

 • قابلیت تعویض داغ - رایانه می تواند هنگام تغییر درایو روشن بماند.
 • قابل تعویض گرم - رایانه می تواند هنگام تغییر درایو روشن بماند، اما گذرگاه مربوطه (مسیری که درایو برای ارسال داده به CPU استفاده می کند) باید غیرفعال باشد.
 • قابل تعویض سرد - کامپیوتر باید در حین تعویض خاموش باشد.

در برخی موارد، این جایگاه‌های درایو فقط محدود به درایوها نیستند، بلکه باتری‌های اضافی را نیز می‌پذیرند.

در ادامه به بررسی قابلیت های پردازش ویدیو و نمایش یک لپ تاپ می پردازیم .

ü      صفحه نمایش لپ تاپ، گرافیک و صدا

واحد پردازش گرافیکی (GPU)  یا  ریزپردازنده گرافيكي است که محاسبات لازم برای انواع گرافیک  ارائه می کند. GPU  مانند یک CPU، گرمای زیادی تولید می کنداکثر لپ‌تاپ‌ها دارای قابلیت گرافیکی درون مادربرد هستند یا دارای کارت‌های گرافیکی کوچک‌تر با GPU هستند که به‌ طور خاص برای استفاده در لپ‌تاپ طراحی شده‌اندتولیدکنندگان GPU ATI وNVidia  هر دو پردازنده گرافیکی مخصوص لپ تاپ ها را تولید می کنندلپ‌تاپ‌ها اغلب حافظه را بین CPU و GPU به اشتراک می‌گذارند که باعث صرفه‌جویی در فضا و کاهش مصرف انرژی می‌شود.

 

بسیاری از مردم متوجه کاهش عملکرد گرافیکی لپ تاپ نمی شوندلپ تاپ ها قدرت پردازش زیادی برای وب گردی و برنامه های کاربردی دارندبا این حال، آنها ممکن است با آخرین بازی های سه بعدی دست و پنجه نرم کنندچند نوع لپ‌تاپ تخصصی که برای علاقه‌مندان به بازی طراحی شده‌اند، شامل پردازنده‌های گرافیکی قدرتمندتر و حافظه ویدیویی اضافی هستند.

لپ تاپ گرافیک خود را بر روی صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) نمایش می دهداندازه اکثر صفحه نمایش ها بین 12 تا 17 اینچ است و اندازه صفحه نمایش بر اندازه کلی لپ تاپ تأثیر می گذاردعلاوه بر این، صفحه نمایش لپ تاپ می تواند:

 • سیاه و سفید (16 مقیاس خاکستری) یا رنگی (65536 رنگ)
 • ماتریس فعال یا غیرفعال
 • انعکاسی یا نور پس زمینه

نمایشگرهای ماتریس فعال تصاویر واضح‌تری دارند و خواندن راحت‌تر هستند و صفحه‌نمایش‌های دارای نور پس‌زمینه برای شرایط نوری سطح پایین بهتر هستند.

اکثر لپ تاپ ها همچنین دارای کارت صدا یا پردازش صدای یکپارچه روی مادربرد و همچنین بلندگوهای کوچک داخلی هستندبا این حال، به طور کلی فضای کافی در داخل یک لپ تاپ برای یک کارت صدای پیشرفته یا یک بلندگوی با کیفیت بالا وجود نداردعلاقه مندان به بازی و علاقه مندان به صدا می توانند قابلیت های صوتی لپ تاپ خود را با کنترل کننده های صدای خارجی تکمیل کنند که از پورت های USB یاFireWire  برای اتصال به لپ تاپ استفاده می کنند .

ü      باتری لپ تاپ

لپ تاپ ها و دسکتاپ ها هر دو با برق کار می کنند . هر دو دارای باتری‌های کوچکی برای حفظ ساعت بی‌درنگ و در برخی موارد، CMOS RAM هستند . با این حال، برخلاف رایانه رومیزی ، لپ‌تاپ قابل حمل است و می‌تواند به تنهایی با باتری کار کند.

·         باتری‌های نیکل کادمیوم (NiCad)  

اولین نوع باتری بودند که معمولاً در رایانه‌های لپ‌تاپ استفاده می‌شد و لپ‌تاپ‌های قدیمی‌تر گاهی اوقات هنوز از آنها استفاده می‌کنند. طول عمر شارژ انها 2 ساعت است اما این عمر با هر بار شارژ بر اساس اثر حافظه کاهش می یابد حباب‌های گاز در صفحات سلولی تشکیل می‌شوند و فضای سلولی موجود برای شارژ را کاهش می‌دهندتنها راه حل این مشکل تخلیه کامل باتری قبل از شارژ مجدد استاشکال دیگر NiCad این است که اگر باتری بیش از حد شارژ شود، ممکن است منفجر شود.

·         باتری‌های نیکل-فلز هیدرید (NiMH)

پل ارتباطی بین NiCad و باتری‌های جدیدتر لیتیوم یونی (LiIon) هستندآنها بین شارژ بیشتر از NiCad دوام می آورند اما در کل طول عمر کوتاه تری دارندآنها از اثر حافظه رنج می برند، اما به میزان کمتری نسبت به باتری های . NiCad

·         باتری‌های LiIon 

استاندارد فعلی باتری های لپ‌تاپ هستند. سبک هستند و طول عمر بالایی دارندآنها از اثر حافظه رنج نمی برند، می توانند به طور تصادفی شارژ شوند و در صورت شارژ بیش از حد گرم نمی شوندآنها همچنین از هر باتری دیگری که برای لپ‌تاپ‌ها موجود است نازک‌تر هستند و برای نوت‌بوک‌های بسیار نازک جدید ایده‌آل هستندباتری های LiIon می توانند برای هر چیزی از حدود 950 تا 1200 شارژ دوام بیاورند.

بسیاری از لپ تاپ های دارای باتری LiIon ادعا می کنند که عمر باتری 5 ساعته دارند، اما این اندازه گیری بسته به نحوه استفاده از رایانه می تواند بسیار متفاوت باشد. حتی حفظ اتصال به اینترنت بی سیم به مقداری انرژی باتری نیاز داردبسیاری از مدل‌های لپ‌تاپ دارای نرم‌افزار مدیریت انرژی برای افزایش عمر باتری یا صرفه‌جویی در مصرف باتری در زمان کم شدن باتری هستند.

.اگر می خواهید بدانید چگونه از باتری لپ تاپتان مراقبت کنید و  طول عمر باتری را افزایش دهید اینجا  کلیک نمایید