امروزه بیش از هر زمانی دسترسی به اطلاعات و داده ها برای افراد مهم شده است که به موجب آن نیاز به گوشی و یا لپ تاپ بیش از پیش حس می شود.  شاید شما هم به قصد خرید لپ تاپ به بازار رفته و یا در اینترنت به جست و جو در میان  انواع گزینه های پیش روی خود پرداخته باشید و در این میان با واژه ای عجیب روبرو شده اید؛ لپ تاپ استوک!

لپ تاپ استوک چیست؟ لپ تاپ استوک به دستگاهی گفته می شود که به فروشنده آن و یا کمپانی تولید کننده بازگردانده شده باشد. این بازگردانی به دو علت صورت می گیرد :

1. به علت مشکلات سخت افزاری دستگاه

2. به علت عدم پسند و رضایت دستگاه توسط خریدار

وقتی شما دستگاهی را از فروشگاه های کشور های اروپایی و یا آمریکایی خرید می کنید این امتیاز و فرصت به شما داده می شود که تا مدتی معین (معمولا 30 روز)  اگر دستگاه خریداری شده نقصی جزیی داشت و یا حتی مورد پسند واقع نشد (بی قید و شرط) میتوان دستگاه را به فروشگاه و یا نمایندگی آن کمپانی مرجوع کرد. این دستگاه های مرجوع شده به انبار و از آن جا به مراکز تخصصی فرستاده شده و بررسی می شوند. پس از تست کامل  و اطمینان از عملکرد بدون نقص آن با برچسب دستگاه استوک فروخته می شوند.

برای دسته بندی سلامت این دستگاه ها آن ها را به نوع A, B, C و ِ رتبه بندی ( گرید) می کنند .


گرید A: این دسته مختص لپ تاپ هایی است که خیلی کم مورد استفاده قرار گرفته اند و سپس مرجوع شده اند. این دسته می تواند سایش های بسیار ریز بر روی بدنه و یا کیبورد داشته باشد ولی هیچگونه نقطه و سایشی بر روی صفحه نمایش وجود ندارد.


گرید B:  لپ تاپ هایی که به عنوان لپ تاپ های گرید B شناخته می شوند دستگاه هایی کاملا تست شده می باشند که  از نظر عملکردی بی نقص می باشند. تفاوت این دسته با دسته ی قبل در این است که سایش های این دسته به مراتب بیشتر است .چه از نظر تعداد و چه شدت سایش ها. بر روی صفحه نمایش این دسته از لپ تاپ ها خط و خش های سطحی می تواند دیده شود ولی این دسته نباید کوچکترین مشکلی در تصویردهی خود داشته باشند.


گرید C: دستگاه های این گرید نیز کاملا تست شده و عملکردی صحیح دارند ولی بر روی بدنه خش های واضح دیده می شود. این دسته ممکن است قسمتی از بدنه ترک های جزیی نیز داشته باشد. صفحه نمایش نباید در تصویردهی مشکلی داشته باشد هرچند می توان پیکسل های مشکل دار در صفحه مشاهده نمود.


گرید D: این دسته شامل دستگاه هایی است که غیر قابل استفاده هستند و یا از نظر زیبایی مشکل دارند  که شامل شکستگی بدنه می باشد. 

دستگاه های گرید D به ندرت در بازار عرضه می شوند و بیشتر از قطعات آن بهره برده می شود.


مزایای خرید لپ تاپ استوک:

  • صرفه جویی در هزینه ها

با یک مقایسه ی کوچک به راحتی می توان به این مسئله پی برد که لپ تاپ های استوک بسیار مقرون به صرفه هستند. به طور کلی شما با بودجه ای که برای لپ تاپ نو هزینه می کنید می توانید لپ تاپ استوکی تا 2 و یا 3 برابر قدرتمند تر تهیه کنید که برای مدت زمان بیشتری جوابگوی نیاز های شما خواهند بود.

  • عدم افت قیمت محصول پس از خرید

همه می دانیم که پس از خرید گوشی، لپ تاپ و یا هر وسیله ی الکتورنیکی دیگری، پس از روشن شدن دستگاه برای اولین بار دیگر دستگاهی نو به حساب نمی آید و افت قیمت شدید می کند. این مسئله در پس از خرید کالای استوک وجود ندارد.