صفحه نمایش هر دستگاهی اولین قسمتی است که هرفردی با آن سر و کار دارد پس به هنگام خرید لپ تاپ خود حتما  باید به آن توجه داشت . پیش از اینکه به سراغ تکنولوژی های ساخت صفحه نمایش بروید بهتر است اندازه ی صفحه نمایش لپ تاپ خود را مشخص کنید  که با اینچ شناخته می شوند. به عنوان مثال ممکن است دستگاهی ببینید که در برگه ی مشخصات آن صفحه نمایش 14 اینچ ذکر شده باشد .

نوت بوک ها معمولا صفحه نمایشی با اندازه بین 10.6 تا 18.4 اینچ دارند. اگر بخواهیم یک توازن بین قابلیت حمل و کارایی را در نظر بگیریم بهترین انتخاب لپ تاپ هایی با صفحه نمایش 14 اینچ هستند. البته قابلیت حمل هر دستگاهی بیشتر بستگی به طراحی آن دارد . دستگاهی با اندازه فیزیکی و ابعاد بدنه کمتر و وزن پایین تر قابل حمل تر است. از طرف دیگر لپ تاپ هایی با صفحه نمایش 15.6 اینچی هنگام کار راحتی بیشتری دارند به خصوص برای کسانی که مدت طولانی تری به صفحه نمایش خیره می شوند و برای مدت زیادی در طی روز با لپ تاپ سر و کار دارند.


کیفیت صفحه نمایش 

هر تصویری که در صفحه نمایش لپ تاپ شما نشان داده خواهد شد از تعدادی پیکسل مربع شکل تشکیل شده است. هر پیکسل می تواند یکی از 16.7 میلیون رنگ قابل نمایش توسط صفحه نمایش را داشته باشد. اگر سطح یک صفحه نمایش را زیر ذره بین قرار داده و به آن نگاه کنید، سطح آن از شبکه های بسیار ریز تشکیل شده است که هر کدام یک پیکسل می باشد که از فاصله زیاد قابل تشخیص نیست.

تعداد پیکسل های موجود در صفحه نمایش مهم است زیرا هرچه این تعداد بیشتر باشد کیفیت صفحه نمایش بالاتر خواهد بود. به تعداد پیکسل های صفحه کیفیت صفحه نمایش  گفته می شود. این عدد به معنای تعداد پیکسل های عمودی و افقی می باشد. صفحه نمایشی با کیفیت 1920 x 1080 که با عنوان فول اچ دی (Full HD) شناخته می شود در یک ردیف افقی خود 1920 پیکسل و در یک ردیف عمودی خود 1080 پیکسل گنجانده شده است. این کیفیت هم چنین با نام 1080p شناخته می شود.  

کمترین وضوح تصویر که در بین لپ تاپ ها دیده می شود 1366 x 768  می باشد که با نام HD  یا 720p شناخته می شود. بیشترین کیفیت موجود تا زمان نوشتن این مقاله رزولوشن 3840 x  2160  یا 4K می باشد. کیفیت بیشتر به منزله ی قیمت بالاتر دستگاه و کاهش شارژدهی باتری می باشد و از طرفی نباید لذت کار کردن با دستگاه با کیفیت بالاتر را از یاد برد.

در حد نیاز باید بدانید که کیفیت بالاتر الزاما به منزله ی نمایش تصویر با کیفیت تر نیست.


نوع پنل لپ تاپ


نوع پنل

TN

(Twisted Nematic)

IPS

(In-Plane Switching)

IGZO

(Indium Gallium Zinc Oxide)

رنج قیمت$-$$$$-$$$$$$
زاویه دیدمحدودمعمولا نامحدودمعمولا نامحدود
کنتراستکم تا متوسطزیادزیاد
تولید رنگمتوسط تا خوببسیار خوب تا عالیعالی

صفحه نمایش های IPS و TN بیشتر در میان لپ تاپ ها متداول می باشند. پنل های TN قیمت کمتری دارند 

پنل های IGZO اخیرا تولید شده و بیشتر در لپ تاپ های بسیار نازک استفاده می شوند زیرا این تکنولوژی باعث می شود که فضای کمتری اشغال شود.


سطح صفحه نمایش

سطح هر صفحه نمایشی یا براق است یا مات و یا چیزی بین این دو که البته کمتر با آن مواجه می شویم و اکثرا یا تماما مات هستند یا براق. صفحه نمایش های براق هنگامی که خاموش هستند شبیه به آینه عمل می کنند. و در نور های مستقیم ممکن است با مشکل مواجه شوید . صفحه نمایش های مات اما اینطورنیستند و نور محیط مزاحمی برای شما ایجاد نمیکنند . البته بهتر است این نکته را نیز در نظر بگیرید که عموما کیفیت نمایش رنگ ها در صفحه های براق بهتر است.