در میان تفاوت و انتخاب میان کارت گرافیک مجزا و واحد گرافیکی مجتمع گیج شده اید؟ پس از خواندن این مقاله می توانید تصمیم درستی بگیرید. در ادامه 7 نکته  مهم که تفاوت این دو را رقم می زنند را بررسی خواهیم نمود.

در هنگام خرید لپ تاپ یا جمع کردن یک کیس خانگی با دو نوع گرافیک مواجه می شوید: مجزا و مجتمع.

گرافیک مجزا از سخت افزار مجزا بر روی دستگاه بهره می برد و یک انتخاب جدی برای کسانی است که می خواهند دستگاهی با کارت گرافیک مجزا داشته باشند. اما گرافیک مجتمع توان و منابع مورد نیاز خود را از دیگر قطعات سیستم قرض می گیرد و به عنوان راه حلی برای برطرف کردن مشکلات اولیه تعبیه شده است. البته نکته ی مهم این است که هر کدام از این دو ویژگی های مثبت و منفی خود را دارند که پیش از انتخاب باید این به آن ها توجه نمود. 


1.گرافیک مجتمع چیست؟

گرافیک مجتمع به گرافیکی گفته می شود که واحد گرافیک آن بر روی همان پردازنده ی آن قرار دارد و از سخت افزاری جدا بهره نمی برد. این مسئله چند مزیت دارد: کمتر جا می گیرد، انرژی کمتری مصرف می شود و قیمت تمام شده دستگاه نیز کمتر از کارت گرافیک های مجزا است. گرافیک مجتمع جایگزین مناسبی  برای  کارت گرافیک مجزا نیست. هرچند در سال های اخیر واحدهای گرافیکی مجتمع پیشرفت چشمگیری داشته اند و به توانایی اجرای بازی های معمولی و پخش فیلم هایی با کیفیت 4K نیز دست یافته اند هم چنان در برخی کارها با مشکل مواجه خواهند شد. گرافیک مجتمع مناسب اجرای نرم افزار های تخصصی در حوزه پردازش تصویر نیست و برای اجرای بازی های به روز نیز نباید روی آنها حساب نمود.

نکته مهم دیگر این است که گرافیک مجتمع از مموری اصلی سیستم استفاده میکنند. به همین علت است که گاهی از اصطلاح گرافیک به اشراک گذاشته شده از آن ها یاد می شود. به عنوان مثال اگر لپ تاپ شما 8 گیگابایت حافظه ی رم داشته باشد و 1 گیگابایت آن را به اشتراک بگذارد در این صورت دیگر آن 1 گیگابایت برای اجرای نرم افزار در دسترس نخواهد بود و در عمل دستگاه شما 7 گیگابایت فضای  رم خواهد داشت.

امروزه اکثر پردازنده ها دارای واحد گرافیکی مجتمع نیز می باشند. حال ممکن است که لپ تاپ شما کارت گرافیک مجزا نیز داشته باشد که در این صورت نرم افزاری به خصوص وظیفه تقسیم وظایف بین این دو واحد را انجام خواهد داد.

گرافیک مجتمع بیشتر در دستگاه هایی که با محدودیت در طراحی اندازه مواجه هستیم مانند لپ تاپ ، گوشی، تبلت مورد استقبال قرار می گیرند.


2.کارت گرافیک مجزا چیست؟

کارت گرافیک مجزا همانطور که از اسم آن مشخص است یک قطعه ی سخت افزاری جدای از دیگر قطعات سیستم می باشد و بر روی بورد دستگاه قرار می گیرد که وظیفه انجام پردازش های گرافیکی را بر عهده دارد. نام دیگرآن کارت ویدیو  می باشد.

در حال حاضر انواع مختلفی از کارت های گرافیک  وجود دارد که همگی آن ها دارای وجه مشترک واحدی گرافیکی برای پردازش، حافظه اختصاصی رم و یک فن برای خنک کردن این قطعه می باشند.

ویژگی داشتن دستگاهی که کارت گرافیک مجزا دارد این است که در این صورت  اگر کارت گرافیک مناسبی انتخاب کرده باشید دستگاه شما توان بر آورده کردن تمام نیاز های شما خواهد بود. این قطعه دیگر نیازی به استفاده از رم دستگاه شما ندارد و از رم مجزای خود بهره می برد. از طرفی این قطعه گران قیمت ، جا گیر و مستعد تولید گرمای بسیار زیادی است.

کارت گرافیک های مجزا بیشتر بر روی سیستم های خانگی  و لپ تاپ های میان رده و بالارده که برای افراد حرفه ای و  افرادی که بازی های سنگین را بر روی سسیتم خود اجرا می کنند دیده می شود.


3.کارت گرافیک مجزا  قدرتمند تر است

تقریبا تمام کارت گرافیک ها امروزه توان پردازشی بیشتری از گرافیک مجتمع دارند. اما به چه اندازه؟

به عنوان مثال پردازنده نسل هشتم اینتل Core i7 با گرافیک Radeon Rx بهترین عملکرد گرافیکی را دارد که تقریبا معادل با کارت گرافیک مجزای AMD RX 570 ، کارت گرافیکی میان رده  با برچسب قیمتی 199$ ای است.

دیگر پردازنده های Core i7, i5 قدرت پردازش گرافیکی به مراتب کمتر دارند  که از دو واحد گرافیکی  Intel Iris  و یا Intel HD Graphics بهره می برند. بهترین گرافیک مجتمع Intel Iris از یک کارت گرافیک میان رده  مجزا ضعیف تر است. برای آشنایی بیشتر با واحد گرافیکی اینتل به مقاله ی  مقایسه ی واحد های گرافیکی شرکت اینتل مراجعه کنید.

در مقابل کارت گرافیکی مانند Nvidia Titan X بیش از هزار دلار قیمت دارد.


4.کارت گرافیک مجزا انرژی بیشتری مصرف میکند

دلیل این مسئله نیز مشخص است. کارت گرافیک های مجزا قدرت  بیشتری دارند که این مسئله خود نیاز به مصرف انژی بیشتری است. از طرفی وجود فن اختصاصی برای خنک کردن این قطعه را نیز نباید فراموش کرد که مصرف باتری و انرژی را بیشتر هم می کند. تست ها نشان می دهند که کارت گرافیکی مانند Nvidia Titan Xp  تا دمای 85 درجه و حتی بیشتر می تواند داغ شود که اگر دمای پردازنده و دیگر قطعات سیستم را نیز  در کنار این قطعه در نظر بگیریم علت عدم تمایل شرکت ها تا حد ممکن به استفاده از کارت گرافیک های مجزا در محصولات خود را متوجه خواهیم شد.

برای مقایسه پردازنده ی Core M با گرافیک مجتمع در هنگام اجرای بازی هایی با نهایت توان خود نهایتا 71 درجه داغ شده است. این مسئله در کنار این که واحد های گرافیکی توسط همان فن پردازنده خنک می شوند و نیاز به وجود فن مجزا ندارند، باعث بهبود چشم گیری در مصرف انرژی و در نتیجه باتری لپ تاپ شما خواهد شد.


5.لپ تاپ هایی با کارت گرافیک مجزا وجود دارند

شما می توانید لپ تاپ خود را از میان گزینه هایی که کارت گرافیک مجزا دارند انتخاب کنید هرچند انتخاب های شما به شدت محدود خواهد شد!  زیرا امروزه بیشتر شرکت ها به همان واحد گرافیکی بسنده می کنند. لپ تاپ های دارای کارت گرافیک مجزا بزرگتر، سنگین تر و قیمت بیشتری دارند. لپ تاپ ایسوس زن بوک 13  که به عنوان نازک ترین لپ تاپ دنیا شناخته می شود از واحد گرافیکی مجتمع استفاده میکند.

بیشتر لپ تاپ هایی که کارت گرافیک مجزا دارند یا مخصوص بازی هستند و یا دستگاه هایی همه چیز تمام اند که برای حرفه ای ها طراحی شده اند.


6.گرافیک مجتمع ارزان تر است

کامپیوتر ها و لپ تاپ هایی که از کارت گرافیک مجزا استفاده نمی کنند  قیمت کمتری نیز دارند . این به معنای به درد  نخور بودن این دستگاه ها نیست . به عنوان مثال اپل در تمام مکبوک پرو های 15 اینچی خود  از گرافیک مجتمع استفاده نموده است و در عین حال این دستگاه ها جزو گران ترین دستگاه های در رده خود هستند.


7.کارت گرافیک مجزا برای بازی بهتر است

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که اگر گرافیک مجتمع  قدرت کمتری دارد پس برای انجام بازی ها باید به سراغ دستگاه های گرافیک دار برویم؟ نه الزاما.

استیم که بزرگترین پلتفرم بازی های آنلاین است هر ماه سخت افزار استفاده شده برای بازی هایش را منتشر می کند که با توجه به آن می بینید که گرافیک های مجتمع این لیست را تصرف کرده اند. اما نکته اصلی اینجاست که بر طبق آمار تنها 10 درصد گیمر ها از گرافیک های مجتمع اینتل استفاده می کنند.