مانیتور پنجره ی ارتباط با کامپیوتر شماست. بدون داشتن یک مانیتور مناسب، نمیتوان هنگام کار با کامپیوتر احساس خوبی داشت. تولید کنندگان مانیتور به خوبی از میزان اهمیت این بخش از کامپیوتر و میزان تاثیر گذاری آن بر تجربه کاربری شما با خبر هستند. به همین علت است که برند های متنوعی در بازار دیده میشود که هر کدام محصولات زیادی دارند. اما سوال اصلی این است که در میان این تعداد برند و مدل مختلف، کدام مانیتور را باید انتخاب کنید و کدام مانیتور بیشتر مناسب کاربری شماست. به عنوان مثال باید یک مانیتور با کیفیت 1440p بخرید یا 4k‌ ؟ تفاوت میان آنها چیست؟ اهمیت نرخ نوسازی مانیتور و زمان پاسخگویی چه تاثیری دارد؟ آیا تکنولوژی های flicker-free یا low blue light یا G-sync اهمیت زیادی دارند؟

راهنمای سریع خرید مانیتور

 • هدف اصلی خود از خرید مانیتور را مشخص کنید: گیمینگ، کار حرفه ای یا اینکه کار معمولی. به طور کلی گیمر ها باید نرخ نوسازی صفحه و سرعت پاسخگویی پایین مانیتور را اولویت قرار دهند. کاربران حرفه ای  باید دقت رنگ را اولویت قرار دهند. کاربران معمولی سختگیری زیادی ندارند ولی پیشنهاد میشود مانیتوری با کنتراست بالا و پنل VA بخرند.
 • هرچه رزولوشن بیشتر باشد تصویری که میبینید با کیفیت تر است. رزولوشن به شما میگوید که چه تعداد پیکسل در طول و عرض مانیتور شما جای گرفته است. حداقل کیفیت پیشنهادی ما فول اچ دی است (1080p). اما طبیعتا کیفیت تصویر شما با مانیتور های QHD و یا 4K بیشتر هم میشود.
 • اینچ مانیتور هم مهم است. چگالی پیکسلی تاثیر زیادی در تصویر دارد. عدد پیشنهادی ما ۱۰۹ است. به عنوان مثال دو مانیتور ۲۳ و ۲۷ اینچ را در نظر بگیرید که هر دو کیفیت فول اچ دی دارند. کیفیت تصویر مانیتور ۲۳ اینچ بیشتر است.
 • نرخ نوسازی صفحه هرچه بیشتر باشد بهتر است. به عنوان مثال اگر این عدد ۶۰ باشد به این معناست که تصویر صفحه نمایش شما در هر ثانیه ۶۰ بار میتواند تغییر کند. هر چه این عدد بیشتر باشد تجربه کاربری شما بهتر است.
 • نرخ پاسخگویی هرچه کمتر باشد بهتر است اما این پارامتر تنها برای گیمر ها اهمیت دارد. اگر گیمر نیستید به آن بی توجه باشید. به عنوان مثال اگر نرخ پاسخگویی صفحه شما ۵ میلی ثانیه باشد به این معناست که ۵ میلی ثانیه طول میکشد تا پیکسل مانیتور صفحه شما از مشکی به سفید تغییر رنگ دهد. بیشترین عدد مناسب برای گیمر ها ۵ میلی ثانیه است. بهترین مانیتور های گیمینگ سرعت پاسخگویی تا ۰.۵ میلی ثانیه نیز دارند.
 • تکنولوژی پنل: از نظر کیفیت تصویر اول پنل های VA بعد از آن IPS و در آخر TN. پنل های TN سریع ترین سرعت پاسخگویی را دارند ولی ارزان ترین قیمت را دارند. زیرا کیفیت تصویر در آنها پایین تر از بقیه است. پنل های IPS سرعت پاسخگویی بهتری از VA دارند و رنگ ها را نیز بهتر از پنل های VA نمایش میدهند ولی از آن طرف پنل های VA بیشترین کنتراست را دارند.
 • مانیتور های خمیده. این مانیتور ها ساخته شده اند که شما قسمت بیشتری از صفحه نمایش را مستقیما در جلوی چشمان خود داشته باشید و به همین دلیل کمتر چشم شما را خسته میکنند. از آن طرف در بعضی زاویه ها کیفیت تصویری که شما میبینید کمی دچار مشکل خواهد شد. تکنولوژی خمیده بیشتر برای مانیتور های با اندازه در حدود ۳۰ اینچ به بالا و از نوع اولترا واید تاثیر خود را نشان میدهند. قیمت این مانیتور ها بیشتر است.

 

رزولوشن مانیتور

تصاویر روی مانیتور تعداد زیادی پیکسل تشکیل میشوند. هر پیکسل از سه پیکسل کوچکتر به از سه رنگ اصلی ساخته شده اند تشکیل میشود. رزولوشن یک مانیتور را پیکسل های طول و عرض آن تشکیل میدند. هر جه تعداد پیکسل ها بیشتر باشد باشد کیفیت تصویر شما نیز بیشتر است. نکته مهم چگالی پیکسل است. اگر مانیتور ۲۷ اینچ به بالا میخرید پیشنهاد میکنیم که رزولوشن مانیتور شما QHD یا بیشتر باشد تا چگالی پیکسلی شما کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار ندهد. در ادامه رزولوشن های معمول و عدد آنها را برای شما مشخص کرده ایم.

 

راهنمای انتخاب رزولوشن
5K5120x2880
4K3840x2160 (typical monitor resolution)
4096x2160 (official cinema resolution)
ULTRA HD (UHD)3840x2160
QUAD HD (QHD) - WIDE QUAD HD (WQHD)2560x1440
2K2560x1440 (typical monitor resolution)
2048x1080 (official cinema resolution)
WUXGA1920x1200
FULL HD (FHD)1920x1080
HD1280x720

 

در حالی که به طور کلی پیکسل بیشتر بهتر است،‌ دو عامل دیگر نیز میتواند هنگام انتخاب رزولوشن مانیتور تاثیر گذار باشد:

۱. کارت گرافیک شما. هرچه پیکسل بیشتری داشته باشید کارت گرافیک شما انرژی بیشتری مصرف میکند تا آن پیکسل ها را برای شما به نمایش در آورد. دیدن تصاویر با رزولوشن 4k بیسار لذتبخش است اما اگر کارت گرافیک شما در هنگام کاری که میکنید توانایی رندر گیری ۸ میلیون پیکسل را در هر فریم از تصویر داشته باشد. این مسئله بیشتر در هنگام کارهای گیمینگ به چشم می آید.

۲. دومین مسئله سیستم عامل شماست. مثلا ویندوز در مقیاس های ۹۰ تا ۱۱۰ پیکسل در اینچ عالی عمل میکند. وقتی در ویندوز این عدد بیشتر شود تصویر کوچکتر شده و خواندن متون سخت تر میشود.

 

چه پنلی برای استفاده شما مناسب تر است؟

امروزه ۳ تکنولوژی اصلی برای تولید مانیتور ها وجود دارند. TN و IPS و VA. هر کدام از این تکنولوژی ها خوبی و بدی های خود را دارند.

پنل IPS:

 • سرعت:‌ ضعیفتر از TN و سریع تر از VA. برای گیمینگ مناسب است
 • تصویر: کمترین افت کیفیت در زاویه های مختلف. بهترین رنگ ها
 • قیمت:‌ گرانترین
 • بهترین انتخاب برای:‌ افراد حرفه ای

 

پنل VA:

 • سرعت:‌ دیرترین سرعت پاسخگویی. امکان نرخ نوسازی بالا
 • تصویر: زاویه دید بهتر از TN و بدتر از IPS. کیفیت رنگ خوب. بهترین کنتراست. بهترین عمق تصویر
 • قیمت:‌ میتواند با پنل های TN رقابت کند.
 • بهترین انتخاب برای: کاربران عادی

 

پنل TN:

 • سرعت: سریعترین. بیشترین نرخ نوسازی
 • تصویر: بدترین زاویه دید. بدترین کیفیت رنگ
 • قیمت: ارزان ترین
 • بهترین انتخاب برای: گیمر ها

 

تکنولوژی AMD-FREESYNC یا NVIDIA-GSYNC

مانیتور های گیمینگ معمولا از تکنولوژی gsync و/یا تکنولوژی freesync برای کاهش لگ تصویر استفاده میکنند که قیمت محصول را بالاتر نیز میبرد. نکته دیگر این است که تکنولوژی انویدیا فقط با پورت دیسپلی کار میکند در حالی که تکنولوژی AMD هم با دیسپلی پورت و هم با اچ دی ام آی کار میکند.