از راه های زیادی می توان حافظه پرینتر، را پاک کرد. اما قبل از آن باید یک سری اطلاعات را بدانیم حافظه پرینتر چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ حافظه پرینتر که به آن (RAM) گفته می شود، یک حافظه موقت قرار گرفته در چاپگر است. این حافظه با حافظه های موجود در لپ تاپ و کامپیوتر متفاوت است. در تمامی پرینترها از حافظه  رم استفاده شده که یک حافظه موقت محسوب می شود. البته برخی از آنها نیز قابلیت ارتقا دارند و به واسطه آن می توان سرعت چاپ را به طور قابل توجهی افزایش داد. این حافظه برای ذخیره و پردازش امور مربوط به دستورات پرینت که از طریق کامپیوتر و لپ تاپ به چاپگر ارسال می شوند، مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی که این حافظه پر می شود، دیگر نمی توانید فایل های بعدی را برای چاپ آماده کنید. در چنین شرایطی، پرینتی انجام نمی شود و معمولاً ارورهایی مبنی بر مجاز نبودن ارسال دستور پرینت نمایش داده می شود. به طور کلی اگر حافظه موقت پرینتر که به آن قرقره چاپ یا Spool گفته می‌شود، پر شود، پرینت انجام نشده و برای چاپ اسناد باید نسبت به حذف کردن و پاک کردن حافظه اقدام کنید. امام چگونه باید این کار را انجام داد؟


حافظه پرینتر چیست؟

قبل از اینکه در مورد چگونگی پاک کردن حافظه پرینتر بدانید، باید با خود حافظه پرینتر و نحوه عملکرد آن آشنا باشید. حافظه پرینتر  مقدار مشخصی دارد و در درون پرینتر قرار گرفته است. برای بالا بردن سرعت و عملکرد چاپ می‌توان حافظه‌هایی با توان بالا را جایگزین حافظه‌های قبلی کرد. این حافظه، فایل و اسنادی که از رایانه به پرینتر برای چاپ ارسال می‌شود را درون خود نگه می‌دارد. ارتقای حافظه پرینتر در بالا بردن کیفیت تصاویر و سرعت چاپ تاثیر بسزایی دارد.


حافظه پرینتر چگونه کار می‌کند؟

پرینتر اطلاعات ارسالی از رایانه را به صف چاپ می‌فرستد. این صف چاپ، لیستی از فایل‌های درخواستی کاربران است، که در حافظه موقت پرینتر یا spool دخیره می‌شود. در واقع لیست چاپ به طور موقت در این حافظه نگه‌داری می‌شود.Spool  چاپ اسناد را یکی پس از دیگری برای چاپ به چاپگر می‌فرستد. اگرspool  که مدیریت فایل‌های چاپی را برعهده دارد دچار مشکل شود، اولویت‌های اسناد برای چاپ فایل‌ها بهم می‌ریزد. اگر به این مشکل خوردید، برای رفع آن باید فرمان‌های چاپی روی قرقره چاپ یاspool  را پاک کنید.


لغو دستورات چاپ

در اولین اقدام لغو تمامی پرینت های در صف چاپ است. جهت انجام این کار به کنترل پنل کامپیوتر رفته و گزینه Devices and printers  را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید پرینتر خود را در میان دستگاه های متصل به کامپیوتر انتخاب کرده و راست کلیک کنید. از بین گزینه ها، گزینه See What’s Printing باز کرده و در منوی جدید Cancel all document را انتخاب کرده و سپس گزینه YES را بزنید. پس از انجام این مراحل، تمامی فایل های در صف چاپ، لغو می شوند و در نتیجه حافظه پرینتر خالی می گردد. در پرینترهای تحت شبکه باید این مراحل را در تمامی کامپیوترهای متصل به چاپگر انجام دهید.


چگونه چاپگر را ریست کنیم؟

هرشخصی که با پرینتر کار می‌کند، دست کم چندبار با موضوع ریست پرینتر برخورد داشته‌است. ریست به معنی بازگشت به تنظیمات کارخانه است. با ریست کردن پرینتر، تمامی تنظیماتی که در طول مدت استفاده از دستگاه، توسط شما روی آن اعمال شده‌است ازبین می‌رود. اطلاعاتی مربوط به ابعاد و اندازه کاغذ، تنظیمات فکس،  میزان کیفیت چاپ و حتی اتصال پرینتر به شبکه نیز بعد از ریست، از دست رفته و همگی نیاز به تنظیم مجدد دارند. اگر برای ریست و تعمیر پرینتر خود دچار مشکل شده‌اید کافیست سری به سایت آچارباز بزنید و درخواست خود را در آچارباز ثبت کنید.

آیا سرعت پرینترشما پایین آمده؟ هنگام کار با دستگاه با خطا و ارور مواجه می‌شوید؟ دیگر از تنظیمات پرینتر راضی نیستید؟ ریست کردن پرینتر می‌تواند راه مفیدی برای شما باشد. ریست کردن پرینتر نیز انواع مختلفی دارد و به راه‌های مختلفی قابل اجراست.


انواع ریست کردن چاپگر

فکتوری ریست: از ساده‌ترین نحوه ریست کردن صحبت می‌کنیم. با فکتوری ریست، تنظیماتی کاربری از قبیل سایز کاغذ و میزان مصرف کارتریج به حالت تنظیمات کارخانه باز می‌گردد.

ریست فریمور پرینتر: در این ریست فریمور جدید را جایگزین نسخه قدیمی آن می‌کنیم. فریمور پرینتر در واقع سیستم عامل پرینتر محسوب می‌شود، که تغییر در آن باعث تغییر در نحوه عملکرد پرینتر می‌شود. نسخه جدید فریمور ایراداتی که در پرینتر مشاهده شده‌است را رفع می‌کند و توسط شرکت سازنده پرینتر عرضه می‌شود.

مستر ریست پرینتر: اگر خطاهای پرینتر با ریست ساده برطرف نشد، مستر ریست پرینتر به کمک می‌آید. این ریست قدرت بیشتری دارد و ارورهای سیستم را برطرف می‌کند.

ریست کنتور پرینتر: این ریست بعد از تعویض قطعه یا مواد مصرفی صورت می‌گیرد. اگر از پرینتر برادر استفاده می‌کنید، می‌بینید که بعد از مدت مشخصی فعالیت احتیاج به ریست دارد. ریست کنتور پرینتر بیشتر برای این برند از پرینتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرایند تعمیر و ریست پرینتر احتیاج به یک متخصص دارد. اگر نیاز به متخصص دارید کافیست به سایت آچارباز بروید و درخواست خود را ثبت کنید.


ریست کردن تنظیمات پرینتر

بدون شک، کاربران پرینتر گاه و بی گاه با مشکل نرم افزاری دستگاه در حین کار مواجه شده‌اند. این مشکلات نرم افزاری می‌تواند به دلیل وجود، کد‌های نامربوط و یا ویروسی شدن دستگاه باشد. گاهی اوقات تنها راه برای برطرف کردن چنین مشکلاتی، ریست کردن پرینتر است . با ریست کردن دستگاه، تمامی تنظیمات پرینتر به حالت کارخانه باز خواهد گشت و تغییراتی که شما به مرور زمان روی آن اعمال کرده‌اید پاک خواهد شد. پس اگر از ریست دستگاه اطمینان دارید، در ادامه به شما نحوه ریست کردن تنظیمات پرینتر، در برند‌های پرینتر را خواهیم گفت.

 

برای حل کردن مشکلات نرم افزاری پرینتر، متخصصان ریست کردن دستگاه را پیشنهاد می‌دهند


مراحل ریست کردن پرینتر

ریست کردن تنظیمات پرینتر برادر


برای ریست کردن تنظیمات پرینتر برادر و بازگشت به حالت کارخانه مراحلی که در ادامه گفته خواهد شد را طی کنید.


 • از روی صفحه کنترل پرینتر، دکمه power را فشرده و نگه دارید تا دستگاه خاموش شود.
 • سپس دکمه GO را فشرده و دوباره دستگاه را روشن کنید.
 • تا زمانیکه چراغ‌های مربوط به تونر، درام و کاغذ روشن هستند دستتان را از روی دکمه GO بر ندارید.
 • با خاموشی چراغ‌ها، دکمه GO را رها کنید.
 • بعد از گذشت ثانیه‌ای دوباره دکمه GO را برای ده بار بزنید. با انجام این پروسه پرینتر برادر شما ریست خواهد شد.


ریست کردن تنظیمات پرینتر Canon PIXMA


 • پرینتر را روشن کرده و از طریق صفحه نمایش وارد منوی HOME شوید و از روی گزینه‌های موجود SETTINGS را انتخاب کنید.
 • بعد از انتخاب Settings باید device settings و سپس reset settings زده و بعد از آن reset all را انتخاب کنید. از روی گزینه ظاهر شده OK را فشرده و بعد از آن Yes را بزنید.
 • با انجام تمام این مراحل، Canon PIXMA ریست خواهد شد. بعد از ریست دستگاه شاید لازم باشد دوباره تنظیمات مورد نظر را اعمال و برای عملکرد بهتر و بیشتر پرینتر درایور پرینتر را بروز کنید. شما به راحتی می‌توانید برای اعمال تنظیمات مورد نظر خود، به سایت کمپانی کانن مراجعه کنید.


ریست کردن تنظیمات پرینتر اپسون


اگر در تنظیمات مربوط به پرینتر مشکلی دارید، می‌توانید با ریست کردن تنظیمات پرینتر اپسون آن‌ها را برطرف کنید. به یاد داشته باشید که در ابتدا به شما گفتیم، با ریست کردن پرینتر تمامی تنظیمات دستگاه به حالت اولیه باز خواهد گشت و دوباره باید تنظیمات مورد نظر خود را روی دستگاه اعمال کنید. در ادامه با نحوه ریست پرینتر اپسون همراه باشید.

 • در ابتدا وارد منوی home پرینتر شوید.
 • از روی گزینه‌های موجود، Setup را انتخاب کنید.
 • سپس به پایین لیست باز شده آمده و System Administration را بزنید. در صورت لزوم، در این قسمت باید رمز عبور سرور را بزنید.
 • دوباره از روی گزینه‌های داده شده، به پایین رفته و دکمه Restore Default Settings را انتخاب کنید.
 • با انتخاب Restore Default Settings، لیستی پنج قسمتی برای شما باز خواهد شد، که هر کدام وظیفه خاصی را انجام می‌دهند.

Wi-Fi/Network Settings : تنظیمات مربوط به شبکه را ریست می‌کند.

Copy Settings : تنظیمات مربوط به کپی را دوباره راه اندازی می‌کند.

Scan Settings : تنظیمات مربوط به اسکن را ریست می‌کند.

Fax Settings: تنطیمات اسکن را ریست خواهد کرد.

Clear All Data and Settings: تمامی تنظیمات دستگاه را ریست خواهد کرد.

 • بعد از انتخاب گزینه مورد نظر، پنجره‌ای برای شما باز خواهد شد که می‌پرسد ریست را انجام دهد یا خیر. اگر می‌خواهید دستگاه ریست شود، گزینه yes را بزنید.


ریست کردن پرینتر اچ پی


از طریق صفحه نمایش پرینتر اچ پیوارد منوی home شوید و setup را انتخاب کنید.

حالا از روی لیست باز شده باید به دنبال، گزینه service باشید.

بعد از انتخاب گزینه service باید گزینه restore defaults را بزنید.

با انتخاب این گزینه، پیغامی را روی صفحه نمایش دستگاه مشاهده خواهید کرد، که به شما شهدار می‌دهد با انتخاب آن تمامی تنظیمات دستگاه ریست می‌شوند.

اگر مشکلی با این موضوع ندارید، گزینه yes را انتخاب کرده تا پرینتر را ریست کنید.


ازیابی فایلهای پرینت شده


اگر می‌خواهید بازیابی فایلهای پرینت شده را در دستگاه انجام دهید، باید مراحلی که در ادامه خواهیم گفت را دنبال کنید. زیرا صف چاپی باز هم در نشان دادن، فایل‌های پرینت محدودیت دارد، اگر می‌خواهید لیست فایل‌های قدیمی پرینت شده دستگاه را داشته باشید با ما همراه شوید

اگر می‌خواهید به لیست فایل‌های قدیمی پرینت شده، دسترسی داشته باشید باید به گزینه Windows Event Viewer دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به این گزینه، کافیست از طریق منوی start وارد پنجره Event Viewer شوید.

Event Viewer به شما امکان می‌دهد که، سابقه پرونده‌های چاپ شده در دستگاه را مشاهده کنید، اما قبل از آن باید یکسری تنظیمات را اعمال کنید.

در پنجره Event Viewer بمانید و روی گزینه Applications and Services کلیک کرده تا لیستی برای شما باز شود. از روی لیست پیش رو باید، پوشه Microsoft را انتخاب کرده تا از گزینه‌های زیر مجموعه پوشه windows را بزنید
                                                                                  
 • با کلیک روی این پوشه خواهید دید که، گزینه‌های زیادی به شما نشان داده خواهد شد. به پایین بیائید و در جستجوی گزینه PrintService باشید. روی آن کلیک کرده و خواهید دید در سمت راست پنجره، برای شما Operational باز خواهد شد. روی آن راست کلیک کرده و سپس گزینه properties را بزنید.
 • پنجره‌ای به نام، log propertie-operational برای شما باز خواهد شد. به دنبال گزینه Enable Logging باشید و روی کادر خالی مقابل آن تیک بزنید، سپس برای ذخیره تنظیمات ok را فشار دهید.
 • بعد از ok کردن تنظیمات، باید بدانید که دیگر ویندوز به طور خودکار تاریخچه تمامی چاپگر‌های متصل به سیستم را ذخیره می‌کند