اینطور که تست ها نشان میدهد نسخه ی پرو مکبوک اپل که امسال و با پردازنده M2 معرفی شده است از هر نسخه ی Pro لپتاپی کند تر است.

نسخه ی پایه مک بوک پرو M2 با ۲۵۶ گیگابایت حافظه ذخیره سازی و ۸ گیگابایت رم مدتی است که جهت عرضه در بازار قرار گرفته است. اما احتمالا بهتر است بیخیال خرید آن شوید. آنطور که وبسایت ورج (Verge) مینویسد، کم کم اطلاعات بیشتری از مقایسه این دستگاه با دیگر مدل های عرضه شده ی این شرکت با پردازنده M2 و حتی M1 به چشم میخورد که حکایت از سرعت کمتر نسخه ی پایه مکبوک پرو M2 با رقبای خودش دارد. پس گویا نسخه ی پایه ی مکبوک پرو عرضه شده با پردازده M2 معامله ی شیرینی برای شما نخواهد بود.

اوایل هفته پیش یک ویدیو از Max Tech و Created Tech به وضوح نشان داد که حافظه ی داخلی نسخه پایه مک بوک پرو M2 به نسبت نسخه ی M1 این لپتاپ سرعت کمتری دارد. اختلافی که قابل صرف نظر و نادیده گرفتن نیست و در خواندن تا ۵۰٪ و نوشتن تا ۳۰٪ اختلاف سرعت دیده میشود.

علت هم مشخص است. اپل به جای استفاده از دو چیپ ۱۲۸ گیگابایتی که قبلا در مکبوک پرو های M1 استفاده نموده، از یک چیپ NAND با ظرفیت ۲۵۶ گیگابایتی در نسخه پایه M2 استفاده کرده است. این تغییر که با رویکرد صرفه جویی در هزینه های تولید انجام شده است نهایتا منجر شده تا خواندن و نوشتن همزمان روی دو چیپ دیگر مانند سابق وجود نداشته باشد. همه چیز باید توسط یک چیپ مدیریت شود.

پس از این اتفاق،‌ MAX Tech به سراع تست نسخه ی پایه ی ۸ گیگابایت رم / ۲۵۶ گیگابایت حافظه داخلی مک بوک پرو M2 با گران ترین نسخه ی مک بوک پرو M2 و با مشخصات ۱۶ گیگابایت رم / ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی رفته است و همانطور که انتظار میرفت نسخه پایه از مدل ۵۱۲ گیگابایتی سرعت کمتری دارد. علت هم این است که در مدل ۵۱۲ گیگابایتی اپل از دو چیپ حافظه ی ۲۵۶ گیگابایتی استفاده نموده است. بنابراین پردازش ها میتواند همزمان توسط دو چیپ مدیریت شوند که سرعت را به طور چشم گیری افزایش میدهد. البته بخشی از این اختلاف سرعت با نسخه ی ۱۶ گیگابایت رم / ۵۱۲ گیگابایت حافظه به علت کمتر بودن حافظه رم نیز می باشد.

 

 

کامپیوتر و لپتاپ های اپل که با پردازده سری M تولید میشوند از ساختاری به نام unified memory استفاده میکنند. در این ساختار پردازنده و چیپ گرافیکی و...  همگی از حافظه رم مشابه ای برای انجام کارها استفاده میکنند. در دیگر دستگاه های. M2 و M1 ۸ گیگابایت رم ایده آل نبوده است ولی موجب کاهش سرعت شدید نمیشده است.

نهایتا باید صبر کرد و دید این مسئله چه تاثیری در فروش نسخه ی پایه ی مکبوک پرو امسال با چیپ M2 خواهد گذاشت.