نزدیک به دوسال شما باید بسیار خوش شانس یا با مهارت و یا صبور بوده باشید که توانسته باشید یک گرافیک از شرکت انویدیا یا ای ام دی را با برچسب قیمتی کارخانه ی آن خریده باشید.

اما دیروز یکی از خبرنگاران معروف حوزه تکنولوژی جهت بررسی میزان تقاضای بازار اقدام به خرید  rtx 3070 ti از وبسایت بست بای ۸ ساعت پس از شروع تخفیف هفتگی آن نمود و توانست آن را با قیمت ۵۹۹ دلار که قیمت اصلی کارخانه آن میباشد تهیه کند. این مسئله نشان میدهد که تب و تاب خرید کارت گرافیک مثل سابق نمی باشد و بالاخره میتوان پس از مدتها کارت گرافیک مورد نیاز خود را با قیمتی مشابه قیمت کارخانه ی آن خرید. این خبرنگار اذعان میکند که کارت گرافیک یاد شده به همراه چند محصول از شرکت ای ام دی لحظه ای که در حال نوشتن و تایپ مقاله برای وبسایت ورج (theVerge) می باشد نیز همچنان موجود می باشند و با همان قیمت!.

 


 

او پس از این به مبسایت eBay نیز سری زده است تا قیمت ها را مقایسه کند. مقایسه ها نشان میدهد که قیمت ها در این وبسایت معروف نیز مشابه قیمت کارخانه بوده و قیمت کارت ها با در خرده فروشی ها با قیمت اصلی آن کارت گرافیک یکسان می باشد که این مسئله حکایت از به تعادل رسیدن میزان عرضه و تقاضا در بازار کارت گرافیک می باشد.

در طول شش ماه گذشته قیمت کارت گرافیک در خرده فروشی ها تقریبا نصف شده است. تقریبا تمامی کارت گرافیک ها از ژانویه سال ۲۰۲۲ افت قیمت حدود ۵۰ درصدی را تجربه کرده اند.

در این میان کارت گرافیک محبوب و پرطرفدار انویدیا rtx 3060 ti همچنان قابل دسترسی با قیمت کارخانه ی خود نمی باشد. این درحالی است که بعضی کارت گرافیک های AMD را میتوانید با قیمتی بعضا تا ۱۰۰ دلار کمتر از قیمت کارخانه آن پیدا کنید. چیزی که در دوسال قبل غیر ممکن بوده است.

بازار کارت گرافیک های دست دوم نیز به نظر میرسد که به حالت مناسب خود بازگشته است. به طوری که شما میتوانید کارت گرافیک AMD 6900 XT را به قیمت ۳۰۰ دلار تهیه کنید. قیمت نوی این محصول ۹۹۹ دلار میباشد.