شاید شما نیز به هنگام نصب ویندوز با دو گزینه مواجه شده باشید که از شما خواسته شود نوع پارتیشن بندی هارد دیسک لپ تاپ و یا کامپیوتر خانگی خود را از میان دو مورد MBR (Master Boot Record) و  GPT(GUID Partition Table) مشخص کنید. 

امروز و در این مقاله قصد داریم شما را برای انتخابی مناسب بین این دو با بیان تفاوت های میان آن ها راهنمایی کنیم. با ما همراه باشید.

GPT مزیت های زیادی برای ما به همراه دارد، اما MBR همچنان بیشترین سازگاری را با دستگاه ها داشته و گاها وجود آن لازم است. لازم به ذکر است که این مسئله فقط به ویندوز محدود نمی شود و  در مک اوس اپل (Mac OS) و لینوکس نیز با این انتخاب روبرو هستیم.

ساختار پارتیشن مشخص می کند که اطلاعات به چه صورت از ابتدا تا انتهای یک پارتیشن ذخیره شوند. ساختار GPT جدید تر بوده و آمده است تا جایگزینی برای MBR باشد.


کارکرد MBR  و  GPT به چه صورت است؟

پیش از استفاده از هارد باید نوع پارتیشن بندی آن را مشخص نمود. MBR و GPT دو راه محتلف برای ذخیره داده ها بر روی پارتیشن های هارد می باشد. سیستم عامل باید این را بداند که هر سکتور متعلق به کدام  پارتیشن بوده و کدام پارتیشن بوت شده و کدام بوت نشده است.


محدودیت های MBR 

ساختار MBR اولین بار توسط شرکت IBM در سال 1983 معرفی شد. علت نام گذاری آن به نام Master boot record  این است که یک سکتور مختص به بوت در ابتدای هارد تعبیه می شود. این سکتور حاوی بوت لودر سیستم عامل و و سایر اطلاعات منطقی مورد نیاز برای سیستم عامل می باشد.

MBR محدودیت های خاص خود را دارد. به عنوان مثال تنها تا 2 ترابایت هارد دیسک را شناسایی می کند و تنها تا 4 پارتیشن از نوع primary نیز قابل تعریف می باشد.


ویژگی های GPT

این تکنولوژی که جدید تر و کارآمد تر از MBR بوده ، به همراه خود قابلیت بوت کردن از نوع UEFI را به همراه آورده که بایوس قدیمی و نه چندان دوست داشتنی را از میان برداشته و با گرافیکی بهتر و زیباتر می توان فرایند بوت کردن را انجام داد.GPT محدودیت های گذشته را از بین برده و هارد دیسک هایی با ظرفیت های بسیار بیشتر را پشتیبانی می کند. هم چنین بدون محدودیت می توان به تعداد دلخواه پارتیشن درست کرد؛  هرچند سیستم عامل محدودیت هایی دارد و تا تعداد مشخصی می توان پارتیشن سازی کرد. به عنوان مثال این عدد در ویندوز 128 عدد است و بیش از آن نمی توان پارتیشن داشت.

در هارد دیسک هایی با ساختار MBR اطلاعات  پارتیشن بندی و بوت شدن دستگاه در یک محل ذخیره شده و در صورتی که این محل مخدوش شود با مشکل مواجه می شویم. اما در GPT کپی های متعددی از این اطلاعات در مکان های مختلف دیسک گرفته می شود که بسیار اهمیت زیادی دارد.